טיפול בשפעת עם סמבוק- מחקר קליני – מינה פארן

לצמח סמבוק שחור יש היסטוריה ארוכה של שימוש לטיפול בהצטננות, מחלות דרכי הנשימה ושפעת. הסמבוכל היה המיצוי הראשון שהוכן מפירות סמבוק, ויעילותו בטיפול בשפעת הוכחה על ידי מחקרים קליניים. הוכיחו שפירות הסמבוק הם בעלי פעילות אנטי ויראלית, ושהם מעכבים וירוסים של שפעת influenza A influenza B, parainfluenza  ואחרים (1). מחקר שנערך לאחרונה הוכיח שפלבונואידים מפירות הסמבוק נקשרים in vitro לוירוס H1N1 influenza ומעכבים את הקישור שלו לתאי הפונדקאי (2).

המחקר הנוכחי בדק השפעה של לכסניות ממיצוי של פירות סמבוק, הנמסות באיטיות, על קצב הריפוי משפעת (3). המחקר נערך בשנחאי בחודשים מרץ-אפריל 2009. המטופלים היו בטווח גילים מ-16 עד 60 שנה. היו להם סימפטומים של שפעת לפחות 24 שעות. היו להם לפחות שלושה סימפטומים מתוך הסימפטומים הבאים: חום, כאב ראש, כאבי שרירים, שיעול, ליחה מרובה, נזלת. הם חולקו לשתי קבוצות. קבוצה אחת ובה 32 משתתפים קבלה לכסניות שהכילו 175 מ"ג של מיצוי מפירות סמבוק, שהוכנו על ידי חברת Herbal Science Singapore. הקבוצה השניה מנתה גם היא 32 משתתפים שקבלו לכסניות פלצבו דומות בצורתן. המשתתפים לקחו ארבע לכסניות ליום, במשך יומיים, יחד עם הארוחות ולפני השינה. הם התבקשו להעריך את השיפור בסימפטומים ארבע פעמים ביום במשך יומיים על סקלה מ-0 עד 10 (3).

אחרי 24 שעות היתה ירידה משמעותית בחום בקבוצה שקבלה מיצוי מפירות סמבוק. אחרי 48 שעות ירד החום אצל כל המשתתפים לרמה הנורמלית. בקבוצת הפלצבו ירד החום רק אצל שניים מבין המשתתפים.

כל המשתתפים סבלו מדכאבי ראש בהתחלת המחקר. אחרי 24 שעות היתה הקלה משמעותית בכאבי ראש בקבוצה שקבלה מיצוי מסמבוק. אחרי 24 שעות נעלמו כאבי הראש אצל 78% מהם ואצל 22% היו כאבי ראש קלים. בקבוצה הפלצבו כאבי הראש התגברו לאחר 48 שעות ולא דווח על שיפור.

בקבוצה שקבלה מיצוי מפירות סמבוק היתה הקלה בנזלת אצל אחרי 24 שעות, והיא נעלמה אצל 50% מהמשתתפים אחרי 48 שעות. בקוצת הפלצבו הנזלת התגברה אצל רוב המשתתפים. רק שניים דווחו על שיפור אחרי 48 שעות.

כ-50% מהמשתתפים בשתי הקבוצות סבלו משיעול. לאחר 24 שעות לא היה שיפור בשיעול בשתי הקבוצות. לאחר 48 שעות היה שיפור משמעותי בקבוצה שקבלה מיצוי מפירות סמבוק. לא היה שיפור בקבוצת הפלצבו.

החוקר מסיק מהמחקר שמיצוי מפירות סמבוק מסייע לטיפול במקרים של שפעת. הוא מציע להשתמש במיצוי גם לטיפול בשפעת העופות. ביומיים שהמשתתפים השתמשו במיצוי לא היו תופעות לוואי שליליות. הוא מציע לבדוק תגובות לזמן ארוך יותר וכן לבדוק את השפעתו על ילדים (3).

 

 

מקורות

1.     Gamer-Wizard M. Review of pharmacology and clinical benefits of European Elderberry. Alternative Med. Rev. 2005, 10: 51-55

2.     Roschek B. Jr Fink RC. McMichael MD et al. Eldeberry flavonoids bind to and prevent H1N1 infection in vitro. Phytochem. Jul. 2009, 70; 1255-1261.

3.     King HF. Pilot clinical study on a proprietary elderberry extract: efficacy in addressing influenza symptoms. Online Journal of Pharmacology and Pharmacokinetics, 2009,5: 32-43.